18 Ekim 2021 Pazartesi

Gazeteci Derya Okatan'ın davası ertelendi

Bir dönem yazı işleri müdürlüğü yaptığı ETHA'nın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımları gerekçe gösterilerek hakkında dava açılan gazeteci Derya Okatan hakim karşısına çıktı. Suçlamaları reddeden Okatan, meslek hayatı boyunca gazetecilik ilkelerine bağlı kaldığını ve mesleğinin hiçbir çıkara alet edilemeyeceğinin altını çizdi. 

Gazeteci Derya Oktan'ın "terör örgütü propagandası yapmak" suçlamasıyla yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara 4'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Kimlik tespiti ile başlayan duruşmada, gazeteci Derya Okatan ve Avukatı Nuray Özdoğan hazır bulundu.

Gazeteci Okatan hakkında 2019 yılında hazırlanan iddianamede bir dönem yazı işleri müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı'nın Twitter ve Facebook hesaplarından yapılan paylaşımlar delil olarak dosyada yer aldı. İddianamede Okatan için Terörle Mücadele Kanunu'nun 7. maddesinin 2. bendine göre 1 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası talep etmişti.

Gazeteci Okatan, TSK'nin Afrin'e yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik olumsuz paylaşımlar yaptığı gerekçesiyle yargılandığını belirtti. Okatan, yapılan paylaşımların kendisine ait olmadığını söyledi. Gazetecilerden çatışmada taraf olmasının istendiğini belirten Okatan, gazetecilerin bir çatışmada taraf olmayacağını belirtti.

Gazeteciliğin kamusal bir görev olduğunu söyleyen Okatan, "Gazeteci herhangi bir siyasi parti, grup, kişi ya da kurumun politikalarına, amaç ve çıkarlarına alet edilemez. Gazeteciler buna zorlanamaz. Gazeteciler sadece kamu yararını gözetir. Bende meslek hayatım boyunca gazetecilik ilkelerine bağlı kalmaya, halkın haber alma hakkını savunmaya çalıştım. Bu davanın haksız yere açılmış bir dava olduğunu düşünüyorum ve beraatımı istiyorum" dedi.

Avukat Nuray Özdoğan ise Okatan hakkında açılan davanın yanlış açılmış bir dava olduğunu söyledi. Özdoğan, "Afrin'e yönelik yapılan bütün haberler suç unsuru olarak gösterildi ve bu süreçte birçok gazeteci yargılandı. Yapılan paylaşımlar müvekkilimin hesabından değil, çalıştığı haber ajansından yapılmıştır. Müvekkilimin paylaşım yaptığı yönünde de bir delil yoktur. Bu haliyle bu davanın hiç açılmaması gerekiyordu. Propaganda yapması için kendi adresinden paylaşım yapması gerekirdi. Kaldı ki yapılan paylaşımlar bile şiddete çağrı yapmayan paylaşımlardır. Bu yüzden derhal beraat istiyoruz" dedi. 

Mahkeme heyeti, İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ne Okatan hakkında görülen davaların birleştirilip birleştirilmeyeceği konusunda yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı 26 Ocak 2022 tarihine erteledi.